#8 - Z jakich podpisów elektronicznych korzystać w HRze?

minutowe porady
2024-08-12 21:56
0
-
0

Obowiązujące w Polsce (i całej UE) rozporządzenie eIDAS reguluje funkcjonowanie trzech rodzajów podpisów elektronicznych:

  • zwykłego / bazowego (simple electronic signature, SES),
  • zaawansowanego (advanced electronicsignature, AES),
  • kwalifikowanego (qualified electronicsignature, QES)

W HRze można wykorzystywać wszystkie trzy rodzaje podpisów.

Trzeba pamiętać, że tylko podpis kwalifikowany jest równoważny podpisowi własnoręcznemu i pozwala zachować formę pisemną, jeżeli przepisy prawa pracy takiej formy wymagają.

Co do zasady podpis kwalifikowany powinno się wykorzystywać np. zawierając umowę o pracę, wyrażając zgodę na dobrowolne potrącenie czy też składając wniosek o wyjście prywatne (tak, ustawodawca zażyczył sobie, aby to był pisemny wniosek).

Wszędzie tam, gdzie prawo pracy nie wymaga dla określonej czynności prawnej lub oświadczenia pracownika lub pracodawcy formy pisemnej można zastosować podpis zwykły lub zaawansowany.

Podpisy zwykłe lub zaawansowane można wykorzystywać do takich dokumentów, gdzie nie jest wskazana żadna forma pisma lub ustawodawca dopuszcza, aby była ona w postaci elektronicznej.


Przeczytasz w 1 minutę
Udostępnij:
CEO

Kinga Kowalska-Szura

Mam na imię Kinga - jestem adwokatką, która swoje doświadczenie zdobyła w prawie HR i obsłudze pracodawców.

Prowadząc sprawy moich klientów zauważyłam, że firmy rozwijają się i transformują cyfrowo na wielu polach, niemniej działy HR nie były dotąd w tej zmianie technologicznej uwzględniane.

Dlatego też postanowiłam to zmienić i stworzyć dla działów HR narzędzie, które w pełni je doceni i wesprze w codziennych zadaniach.

W ten sposób powstało emplohouse - platforma do zarządzania elektronicznymi aktami osobowymi pracowników.

Top