#27 - Jak praca zdalna wpływa na wdrożenie e-teczki?

Autor
Kinga Kowalska-SzuraWdrażając pracę zdalnąustawodawca dodał art. 67(32) Kodeksu pracy o następującej treści:
“W przypadku wykonywania pracy zdalnej wnioski pracownika, dla których przepisy kodeksu lub innych ustaw lub aktów wykonawczych, określających prawa i obowiązki z zakresu prawa pracy, wymagają formy pisemnej, mogą być złożone w postaci papierowej lub elektronicznej.”
Pracownik wykonujący pracę zdalną (w pełnym wymiarze, hybrydowo, ale też okazjonalnie) może złożyć wniosek lub inne żądanie w postaci elektronicznej.
Postać elektroniczna oznacza w tym kontekście oznacza każdy sposób elektronicznego wyrażenia woli przez pracownika, np. poprzez e-mail, sms, komunikator internetowy lub dedykowaną aplikację do wymiany wiadomości wewnątrzfirmowych.
W rozumieniu prawa cywilnego takie oświadczenie pracownika będzie złożone w formie dokumentowej i będzie utrwalone w dokumencie elektronicznym.
Przepis ten stanowi więc remedium na problemy związane z formą wniosków (lub innych żądań czy też propozycji) pracownika, dla których ustawodawca przewidział pierwotnie formę pisemną (na piśmie).
Kinga Kowalska-Szura
Mam na imię Kinga - jestem adwokatką, która swoje doświadczenie zdobyła w prawie HR i obsłudze pracodawców.
Prowadząc sprawy moich klientów zauważyłam, że firmy rozwijają się i transformują cyfrowo na wielu polach, niemniej działy HR nie były dotąd w tej zmianie technologicznej uwzględniane.
Dlatego też postanowiłam to zmienić i stworzyć dla działów HR narzędzie, które w pełni je doceni i wesprze w codziennych zadaniach.
W ten sposób powstało emplohouse - platforma do zarządzania elektronicznymi aktami osobowymi pracowników.