#26 - Czym różni się postać elektroniczna od formy elektronicznej?

minutowe porady
2024-09-27 22:38
0
-
0

W Kodeksie cywilnym i Kodeksie pracy spotykamy się z pojęciami “formy elektronicznej” oraz “postaci elektronicznej”.

Choć potocznie nie robi nam to różnicy, pojęcia “formy” i “postaci” w języku prawnym (języku aktów prawnych) różnią się w sposób istotny.

Odnoszą się bowiem do dwóch aspektów.

Postać elektroniczna to pojęcie określające nośnik na jakim zawarto oświadczenie pracownika lub pracodawcy - np. dokument zapisany w formacie PDF lub DOCX.

Postać elektroniczna pojawia się często w Kodeksie pracy i odnosi się do tego w jaki sposób mogą być utrwalone wnioski lub oświadczenia pracownika lub pracodawcy.

Forma elektroniczna odnosi się do złożenia oświadczenia woli przez pracodawcę lub pracownika w postaci elektronicznej i opatrzenia pliku z oświadczeniem kwalifikowanym podpisem elektronicznym.

W formie elektronicznej mogą być złożone oświadczenia pracodawcy i pracownika składające się na umowę o pracę lub oświadczenie o wypowiedzeniu umowy o pracę.


Przeczytasz w 1 minutę
Udostępnij:
CEO

Kinga Kowalska-Szura

Mam na imię Kinga - jestem adwokatką, która swoje doświadczenie zdobyła w prawie HR i obsłudze pracodawców.

Prowadząc sprawy moich klientów zauważyłam, że firmy rozwijają się i transformują cyfrowo na wielu polach, niemniej działy HR nie były dotąd w tej zmianie technologicznej uwzględniane.

Dlatego też postanowiłam to zmienić i stworzyć dla działów HR narzędzie, które w pełni je doceni i wesprze w codziennych zadaniach.

W ten sposób powstało emplohouse - platforma do zarządzania elektronicznymi aktami osobowymi pracowników.

Top