#19 - Czy można podpisać umowę o pracę hybrydowo?

Autor
Kinga Kowalska-SzuraHybrydowy* sposób podpisania umowy to sytuacja kiedy jedna strona podpisuje umowę kwalifikowanym podpisem elektronicznym, a druga podpisem własnoręcznym.
*hybryda to coś, co składa się z różnych elementów, często do siebie niepasujących (za sjp.pwn.pl)
W takiej sytuacji mamy złożone oświadczenia woli w dwóch różnych formach, które są sobie równoważne.
Warto pamiętać, że oświadczenie w formie pisemnej musi być doręczone w sposób tradycyjny, zaś oświadczenie w formie elektronicznej będzie doręczone za pośrednictwem środków porozumiewania się na odległość.
Do umowy dochodzi zaś z momentem złożenia obu zgodnych oświadczeń woli: przy hybrydowym zawieraniu umowy będzie to po otrzymaniu dokumentu papierowego i odebraniu wiadomości z dokumentem elektronicznym.
Taki sposób działania, choć prawidłowy, z punktu widzenia HR rodzi problemy praktyczne. W zależności od przyjętego modelu prowadzenia akt osobowych oświadczenie jednej strony będzie musiało być:
- wydrukowane i potwierdzone za zgodność z oryginałem, albo
- zeskanowane i opatrzone podpisem kwalifikowanym pracodawcy lub uprawnionej osoby.
Kinga Kowalska-Szura
Mam na imię Kinga - jestem adwokatką, która swoje doświadczenie zdobyła w prawie HR i obsłudze pracodawców.
Prowadząc sprawy moich klientów zauważyłam, że firmy rozwijają się i transformują cyfrowo na wielu polach, niemniej działy HR nie były dotąd w tej zmianie technologicznej uwzględniane.
Dlatego też postanowiłam to zmienić i stworzyć dla działów HR narzędzie, które w pełni je doceni i wesprze w codziennych zadaniach.
W ten sposób powstało emplohouse - platforma do zarządzania elektronicznymi aktami osobowymi pracowników.