5 korzyści z wdrożenia elektronicznych akt osobowych

e-teczka
2023-11-13 23:31
0
-
0

Zatrudniacie nowego pracownika i potrzebujesz przygotować dla niego zestaw dokumentów pracowniczych. Jak wygląda Twój typowy proces?

Wyobraź sobie następującą sytuację:

Zatrudniacie nowego pracownika i potrzebujesz przygotować dla niego zestaw dokumentów pracowniczych. Jak wygląda Twój typowy proces?

Otwierasz plik ze wzorem kwestionariusza osobowego, drukujesz go i wysyłasz pracownikowi pocztą (bo przecież musi go wypełnić odręcznie i się pod nim podpisać) lub każesz kandydatowi do pracy przyjść do Twojego biura, żeby wypełnił go na miejscu (kandydat, Wasz przyszły pracownik, w tym czasie marnuje kilka godzin). Po kilku dniach kwestionariusz do Ciebie wraca, a Ty przepisujesz przekazane Ci informacje do systemu kadrowo-płacowego, przygotowujesz umowę o pracę w Wordzie (później drukujesz ją w dwóch egzemplarzach, zanosisz do szefa, żeby się pod nią podpisał) i przygotowujesz pozostałe dokumenty, które trafią do teczki pracowniczej (te też drukujesz). Następnie, gdy pracownik znów do Ciebie przyjdzie, Ty wyciągniesz dla niego plik papierów, które z mozołem będzie parafował i podpisywał. Niekiedy jeszcze każą Ci skanować wszystkie te dokumenty (jesteście przecież nowoczesną firmą, która cyfryzuje się).

Czy te czynności zajmują dużo czasu? Oczywiście. Męcząca jest już sama myśl o tym jak to wygląda.

Czy da się ten proces w jakiś sposób skrócić? Jak najbardziej tak!

Jeżeli zastanawiasz się nad tym co można zrobić, żeby skrócić czas potrzebny na zajmowanie się dokumentacją pracowniczą odpowiedź jest tylko jedna - czas wdrożyć elektroniczne akta osobowe!

Elektroniczne akta osobowe vs papierowe akta osobowe

Od 1 stycznia 2019 r. (to już prawie 5 lat!) elektroniczne akta osobowe są równoważne ich wersji papierowej. Dlaczego jeszcze z nich nie korzystasz?

Korzyści z przejścia na e-teczki osobowe

Wprowadzenie elektronicznych akt osobowych w organizacji to strategiczna decyzja, którą jednak warto podjąć. Jak się okazuje, w bardzo krótkim czasie przynosi ona organizacji wymierne korzyści:

  1. większa wydajność: cyfrowe akta pracowników są zawsze dostępne i łatwiejsze do przeszukiwania, dzięki czemu pracownicy działu HR potrzebują mniej czasu na zlokalizowanie i wyszukanie odpowiednich informacji. Pracownicy mają stały i szybki dostęp do informacji o swoim zatrudnieniu, np. informacji o wykorzystanym i dostępnym urlopie. Pamiętajcie, że zdalny dostęp realizowany w trybie 24/7 jest istotny w dzisiejszych realiach pracy hybrydowej i zdalnej;

  2. lepsza organizacja: e-teczki pracowników pozwalają na lepszą organizację informacji o pracownikach, kompletując informacje w jednym systemie. Posiadanie dedykowanego systemu do e-teczki pracowniczej w praktyce eliminuje ryzyko przeoczenia lub zgubienia dokumentów kadrowych w organizacji;

  3. lepsza współpraca: dokumenty pracownicze z akt mogą być łatwiej i szybciej udostępniane pracownikom, poprawiając w ten sposób komunikację i współpracę działu HR z zespołem.

  4. zwiększone bezpieczeństwo: dokumenty pracowników są przechowywane na bezpiecznych serwerach, co zmniejsza ryzyko naruszenia danych osobowych i chroni poufne informacje o pracownikach;

  5. oszczędność kosztów: wdrożenie e-teczek pozwala organizacji zmniejszyć koszty ograniczając zapotrzebowanie na papier i atrament, a także przestrzeń w szafach wymaganą do przechowywania dokumentów w teczkach lub segregatorach;

Jak widać, przejście na e-teczki pomaga organizacjom poprawić wydajność, bezpieczeństwo i współpracę, jednocześnie obniżając koszty prowadzenia działalności.

 

Dołącz do grupy Cyfryzacja działu HR!

Jeżeli masz dodatkowe pytania odnośnie do cyfryzacji swojego działu HR zapraszam Cię serdecznie do mojej grupy na Facebooku: Cyfryzacja działu HR - porady i wskazówki

Grupa stanowi przestrzeń do rozmów na temat cyfryzacji działu HR w Waszych organizacjach. Zachęcam Was do wymiany pomysłów jak automatyzować pracę zespołu HR. Możecie tam zadawać pytania na tematy związane z elektroniczną dokumentacją pracowniczą i nie tylko.


Przeczytasz w 4 minuty
Udostępnij:
CEO

Kinga Kowalska-Szura

Mam na imię Kinga - jestem adwokatką, która swoje doświadczenie zdobyła w prawie HR i obsłudze pracodawców.

Prowadząc sprawy moich klientów zauważyłam, że firmy rozwijają się i transformują cyfrowo na wielu polach, niemniej działy HR nie były dotąd w tej zmianie technologicznej uwzględniane.

Dlatego też postanowiłam to zmienić i stworzyć dla działów HR narzędzie, które w pełni je doceni i wesprze w codziennych zadaniach.

W ten sposób powstało emplohouse - platforma do zarządzania elektronicznymi aktami osobowymi pracowników.

Top